Teaching Staff

Core Subjects:

  • A Rudge- Faculty Director English/PA
  • D Evans – Assistant Curriculum Leader of English
  • C Quarless – Teacher of English
  • N Rathore – Teacher of English
  • T Taylor – Assistant Curriculum Leader of English
  • S Kay – Teacher of English
  • A Black – Teacher of English
  • C Coen – Teacher of English
  • D Passey – Teacher of English
  • K Sohel – Faculty Director Maths/Science
  • E Wuisman – Assistant Curriculum Leader Maths
  • D Taylor – Assistant Curriculum Leader Maths, Maths Development & Enrichment Leader
  • S Coluccio – Teacher of Maths
  • I Adams – Teacher of Maths
  • S Chiguvo – Teacher of Maths
  • S Day – Teacher of Maths
  • C Cooney – Teacher of Maths
  • S Woodward – Teacher of Maths
  • M Rimoldi – Curriculum Leader of PE
  • P Floyd – Teacher of PE
  • R Grayston – Teacher of PE
  • M Wylam – Assistant Headteacher/Teacher of PE
  • H Rodgers – Teacher of PE
  • N O’Brien – Assistant Headteacher/SENDCO/Teacher of PE
  • M Francis – Faculty Director Humanities/RE/MFL
  • M Stuart-Collins – Assistant Curriculum Leader
  • J Stirrup – Assistant Curriculum Leader
  • E Leigh – Teacher of RE
  • T Walker – Teacher of RE
  • K Sohel – Faculty Director Maths/Science
  • J Adams – Assistant Curriculum Leader Science
  • E Wylam- Teacher of Science
  • P Turner – Assistant Headteacher/ Teacher of Science
  • H West – Teacher of Science
  • M Boutle – Assistant Curriculum Leader Science
  • C Dorries – Teacher of Science
  • R Charles – Teacher of Science
  • S Hicklin – Teacher of Science

Foundation Subjects:

  • S Stockton – Curriculum Leader
  • S Goddard – Faculty Director Creative Arts & Technologies
  • J Barnes – Teacher of Computing
  • A Bourke – Teacher of Computing
  • M Francis – Faculty Director – Humanities/RE/MFL
  • C Taylor – Assistant Curriculum Leader
  • I Hinchley – Teacher of History
  • F Milner – Teacher of Humanities
  • P Wood – Teacher of Geography
  • M Hopkins – Teacher of Geography
  • L Hawkins – Teacher of History
  • M Francis – Faculty Director Humanities/RE/MFL
  • C Foster – Curriculum Leader
  • S Lawson – Teacher of MFL
  • H Everatt – Teacher of MFL
  • A Rudge – Faculty Director English/PA
  • N Bromwich – Teacher of Music/PA
  • T Fox – Assistant Headteacher/Teacher of Music/PA
  • S Goddard – Faculty Director Creative Arts & Technologies
  • L Taylor -Teacher of Technology & Health and Social Care
  • N Wilson – Assistant Curriculum Leader Technology
  • A McNally – Teacher of Art
  • J Greaves – Teacher of Art & Technology

Support Staff

  • Headteacher’s Personal Assistant
    A Stubbs
  • Bursar
    J Dobson
  • Data & Examinations Leader
    J Hargrave
  • Curriculum Development Manager
    S Daly
  • Student Support Worker for Educational Transition
    A Campleman
  • Student Support Worker – Year 11
    M Falkingham
  • Student Support Worker – Year 10
    H Wyre
  • Student Support Worker – Year 9
    L Reed
  • Student Support Worker Co-ordinator Student Support Worker – Year 7
    C Fagan
  • Student Support Worker – Year 8
    C Finucane
  • Student Attendance Team – Admin Assistant
    W McNamara
  • Student Attendance Team – Admin Assistant
    S Smithson
  • Admin Support Team Co-ordinator
    A Gudgeon
  • Admin Assistant
    L Barker
  • Admin Assistant
    B Marshall
  • Admin Assistant
    L Gibson
  • NCOP Programme Lead
    S Hetherington
  • Reprographic Technician
    A Burdon
  • Chaplain
    Fr Doody
  • Superintendent
    P Latham
  • Facilities Assistant
    T Gaines
  • Facilities Assistant
    S Rudge
  • Catering Manager
    J McGlinchey
  • Cook
    J Leckenby
  • Catering Assistants
    R Allen; S Ball; C Donovan; L Dean;
    M Massey; R Mputu; D Wood; S Sandomenico;
    J Hudson; B Beddis
  • Cleaners
    G Amankwah; M Badu; N Bilton;
    P Burwell; M Dixon; K Dyson;
    C Gregory; L McVeigh;
    P Thirkill;  K Wallace; S Coyne
  • Lunchtime Supervisor
    J Green
  • SENDCO
    N O’Brien
  • Learning Support Manager
    G Doughty
  • Lead LSA Literacy
    B Woodley
  • Lead LSA Maths Intervention
    J Banks
  • Lead LSA Science
    L Lindley
  • Lead LSA for EAL
    J Bentley
  • Learning Support Assistants
    J Inskipp; J Victor-Johnston; E Carden;
    T Fielding; H Crowther; K McDermott; K McGrath;
    K Valentine; L Richardson; P O’Hara; D Royston; J Esteller Dura; D Ellis
  • Mental Health & Wellbeing Leader
    D Chadwick
  • Student Advocates
    S Cooper; D Lawton; L O’Brien; P Clarke; S R Cooper
  • Study Support Manager
    D Whitehead
  • Cover Supervisor
    D Markey
  • Study Supervisors
    R Pullan; S Sturman
  • ICT Development Manager
    A Finch
  • ICT & Media Technician
    D Storey
  • ICT Technician
    L Silkstone
  • Senior Science Technician
    V Brown
  • Assistant Science Technician
    D Wonge
  • Technology Technician
    S Cosstick